Općina Martijanec >> Ostale novosti >> DAN EKO ŠKOLE 2015.

DAN EKO ŠKOLE 2015.

U petak, 05. lipnja 2015. godine, održan je u OŠ Martijanec Dan Eko-škole sa svečanom priredbom i podizanjem zelene zastave, povodom treće obnove i stjecanja brončanog statusa međunarodne eko-škole. Bila je to prilika da se okupljenim uzvanicima, roditeljima i učenicima predstave aktivnosti i uspjesi škole u protekloj nastavnoj godini.

OŠ Martijanec, koju ove godine polazi 222 učenika i 40 predškolaca, iako je najmanja škola na ludbreškom području, redovito se uključuje u raznolike projekte, natjecanja i natječaje koji učenicima, uz redovni nastavni proces, omogućuju da rade ono što ih zanima, da prepoznaju svoje sposobnosti, sklonosti i talente, da ih razvijaju i da se već na neki način opredjeljuju za ono što će raditi u životu.
Osobito treba istaknuti uspjehe u jezičnom, umjetničkom i tehnološkom izričaju, gdje je ove godine učenica 8. razreda, Mateja Talan, sa svojim literarnim radom osvojila prvo mjesto na državnoj razini Državne uprave za zaštitu i spašavanje za učenike s posebnim potrebama. Učenica 8. razreda, Ivana Petek sudjelovala je u državnom finalu natjecanja u glasnom izražajnom čitanju, a učenica Nikolina Fajt iz 7. razreda u finalu državnog natječaja za najljepši rukopis. Učenici su osvajali nagrade i na natječajima Vatrogasne zajednice i Ustanove za zaštitu prirode Varaždinske županije. Školski list „Zlatna jabuka" već se više od 10 godina redovito predlaže na državnu smotru „Lidrano". Zavidni su i uspjesi i iz informatike, pa smo odabrani u projekt „E-škola", kao jedna od petnaestak škola na državnoj razini koja će svojim učenicima i učiteljima omogućiti primjenu novih tehnologija u nastavnom procesu.
Izvrsni rezultati postignuti su i u međunarodnim natjecanjima u koje su se učenici uključili u velikom broju. Tako je na međunarodnom matematičkom natjecanju „Klokan bez granica" u kojem je ukupno sudjelovalo više od 32 tisuće natjecatelja, od 53 učenika naše škole čak njih 5 ušlo među 10% najboljih rezultata. U međunarodno natjecanje „HIPPO" iz engleskog jezika, uključilo se naših 29 učenika te je troje ostvarilo plasman među prvih 10%. Brojni su učenici sudjelovali i na Festivalu matematike u Varaždinu.
Različiti programi vezani uz ekološki odgoj provodili su se u OŠ Martijanec i ranije, ali službeno je status dobiven 2009. godine, kao 9. generacija međunarodnih eko-škola u Republici Hrvatskoj. Intenzivno se provode projekti zaštite okoliša, prikupljanja sekundarnih sirovina, održivog razvoja, štednje energije i očuvanja tradicije našeg kraja, te se svake godine sudjeluje i u svehrvatskom natjecanju „Eko-kviz" u kojem učenici pod vodstvom svojih mentora istražuju i predlažu rješenja za pojedine ekološke probleme.
Sastavni i nezaobilazni dio ekološkog odgoja čini rad učenika u Učeničkoj zadruzi „Jabuka", koja se osim uzgoja zdravog voća i povrća u školskom vrtu i voćnjaku bavi i izradom različitih ekoloških uporabnih predmeta te je tako ove godine na Državnoj smotri osvojila i nagradu za najproizvod, prirodni termofor od koštica, sjemenki i mente.
Posebnu vrijednost čine originalni projekti koje predlažu i provode sami učenici i učitelji. Ove su godine provedeni „Dan zamjene uloga" kada učenici na jedan dan postaju učitelji i zaposlenici škole, a učitelji postaju učenici, što učenike uvodi u svijet odraslih i pokazuje im prednosti i nedostatke pojedinih zanimanja. Zatim, proveden je i projekt „Zamjene učenika 6. razreda" sa OŠ Ludbreg gdje su učenici proveli jedan nastavni dan u drugoj školi. Projekt „Moj dan" proveden je kao dan lijepog oblačenja, kako učenika, tako i učitelja. Zbor učiteljica „Kresnica" redovno sudjeluje u svim školskim priredbama, dajući im tako prepoznatljiv pečat, a nastupale su i kao gošće u različitim kulturnim priredbama.
Sportske aktivnosti obuhvatile su osvajanje visokih mjesta na županijskim natjecanjima iz atletike, badmintona i stolnog tenisa, a ove smo godine bili i predstavnici Varaždinske županije u „LINO višebojcu", gdje su učenici 7. razreda, Lorena Petrin i Emanuel Levatić izborili natjecanje u finalnom natjecanju u OŠ Velika, kamo ih je pratio i pun autobus navijača. U ERSTE PLAVU LIGU, održanu 02. lipnja u Varaždinu, uključilo se i 45 učenika od 3. do 6. razreda, koji su postigli izvrsne rezultate u trčanju, bacanju vortexa, skoku u vis te skoku u dalj.
Život u OŠ Martijanec ispunjen je svakodnevnim zbivanjima i aktivnostima kojih ne bi moglo biti da učenici nisu ambiciozni, radoznali, veseli i zainteresirani, da učitelji nisu motivirani i otvoreni za nove izazove, da roditelji ne pružaju podršku i dobru komunikaciju sa školom te da nas u svemu ne podržavaju Varaždinska županija i Općina Martijanec, koji nam osim moralne pružaju i materijalnu podršku u ostvarivanju naših ciljeva. Dobro surađujemo s udrugama na našem području, osobito s KUD-om Martijanec, gdje su svi članovi folklorne skupine sadašnji i budući učenici OŠ Martijanec, i gdje se učenici potiču na uključivanje u sve ostale sekcije poput vezilja i tamburaškog orkestra, te na taj način pridonose očuvanju kulturnog identiteta Općine.
Iako uvelike ograničeni manjkom prostora i provođenjem nastave u dvije smjene, zaposlenici, učitelji i stručna služba OŠ Martijanec daju sve od sebe da se učenici u školi osjećaju ugodno i sigurno, da vole učiti, raditi i uključivati se u raznovrsne projekte te na taj način predstavljati svoj kraj ne samo unutar svoje regije, nego i na državnom i međunarodnom nivou.

Ravnateljica:
Sonja Huzjak