Općina Martijanec >> ...iz općinske uprave >> Delegacija Martijanca nastupila na Festivalu sv. Martina u mađarskom Szombathelyju

Delegacija Martijanca, predvođena načelnikom Općine, Marijanom Horvatom u nedjelju je, 12. lipnja, predstavila svoju Općinu na centralnom događanju međunarodnog Festivala sv. Martina u mađarskom Szombathelyju.

Na trodnevnom Festivalu u rodnom gradu sv. Martina – zaštitnika Francuske, vojnika, konjanika, siromašnih, prosjaka, putnika i vinogradara – sudjelovalo je pet država -Mađarska, Slovenija, Rumunjska, Slovačka i Hrvatska.

Budući da je sv. Martin zaštitnik Martijanca, Općina redovito sudjeluje u svim međunarodnim aktivnostima vezanima uz tog „vojnika iz prisile, redovnika po odabiru i biskupa iz dužnosti“. Aktivnost Martijanca prepoznata je i u Szombathelyju – rodnom Gradu sv. Martina – pa Općina i Grad od prošle godine intenzivno surađuju, što je rezultiralo i prvim nastupom Martijanca na Festivalu sv. Martina i to u godini kad se slavi 1700. godina njegova rođenja.

Međunarodni Festival sv. Martina bio je bogat događanjima, osobito centralnog dana – u nedjelju. Tako je, između ostalog, održana i izložba narodnih rukotvorina svake od delegacija, na kojoj su nastupile i vezilje KUD-a Martijanec. Uslijedila je Sveta misa pa svečana povorka od Crkve sv. Martina do Katedrale te potom i predstavljanje učesnika, na kojemu je gradonačelnik Szombathelyja, dr. Puškas Tivadar, načelniku Martijanca, uručio zahvalnicu. I Martijanec je donio poklon za gradonačelnika – rad vezilja KUD-a Martijanec, koji prikazuje župnu crkvu sv. Martina u Martijancu uz koju je grb Općine i prikaz stope sv. Martina - koji su mu predali za vrijeme svečanog prijema u njegovom uredu.

Načelnik Martijanca, Marijan Horvat iz Mađarske se vratio zadovoljan načinom na koji je delegacija predstavila Općinu. Bila je ovo velika europska promocija Općine i njezinog kulturnog blaga, rekao je Marijan Horvat, osvrčući se na odličnu medijsku prezentaciju festivala pa je i osobno dao izjavu za mađarsku nacionalnu televiziju.

Delegacija Martijanca u Szombatelyju se susrela i s Hrvatima koji žive nedaleko Grada, koji su ih pozvali u posjet lokalnom Muzeju sakralne umjetnosti o kojemu vode brigu.

Martijanec je već dogovorio nastup Općine na Festivalu slijedeće godine.