Odluka o donošenju preporuka i preventivnih mjera za suzbijanje širenja zaraze koronavirusom na području Varaždinske županije

S obzirom na to da se u protekla 24 sata intenzivirao dolazak osoba u Varaždinsku županiju iz epidemijom zahvaćenih područja s osobito visokim rizikom (poput Njemačke, Austrije, Švicarske, Francuske, dijela Slovenije i drugih područja), a što je rezultiralo povećanim brojem izdanih rješenja o 14-dnevnoj samoizolaciji te s obzirom na razvoj epidemiološke slike u Republici Hrvatskoj i područjima u neposrednoj blizini, Stožer civilne zaštite daje sljedeće preporuke:

• pridržavati se svih mjera navedenih u Odluci o provođenju mjera zaštite od korona virusa prilikom okupljanja građana na području Varaždinske županije
  • pridržavati se striktno uputa vezanih na rješenja o samoizolaciji – to znači da je najbolje da borave u odvojenim sobama i suzdržavaju se fizičkih kontakata s bliskim osobama. Ako nemaju mogućnost spavanja u različitim sobama, preporučuje se spavanje na odvojenim krevetima. Ne smiju izlaziti iz kuće, a opskrbljivati ih trebaju ostale osobe iz kućanstva. Potrebno je stalno dezinficirati površine koje se najčešće dodiruju i prostorije koje se često koriste. Ako dobiju simptome u roku od 14 dana, moraju se javiti telefonom liječniku, koji će ih potom dalje uputiti. Nipošto se ne smije u bolnicu dolaziti sa simptomima korona virusa.
  • preporučuje se da čelnici tijela javne uprave i javnih ustanova postupe identično preporukama Ministarstva uprave za rad tijela državne uprave u vezi s pojavom korona virusa
  • trgovački centri – ograničiti broj ljudi koji su istovremeno prisutni u centru na način da se na ulazu regulira broj osoba koje istovremeno ulaze u centar, ispred blagajni na pod staviti oznake razmaka od jedan (1) metar te omogućiti da radi što veći broj blagajni zbog veće protočnosti.
  • ugostiteljski objekti – ograničiti broj ljudi koji su istovremeno u objektu na način da su međusobno udaljeni jedan (1) metar, a radno vrijeme objekta ograničiti do 20 sati
  • uslužne djelatnosti (frizeri, pedikeri, brijači, kozmetičari…) – ograničiti broj ljudi koji su istovremeno u objektu na način da su međusobno udaljeni jedan (1) metar. U navedenim objektima potrebno je pojačati dnevno čišćenje, pranje i dezinfekciju prostora, a na ulaznim mjestima postaviti dezinficijense za ruke. Osobe koje imaju znakove oboljenja gornjih dišnih putova neka izbjegavaju sva javna mjesta