Svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Martijanec

Na sam blagdan Sv. Martina, 11.11.2019. održana je svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Martijanec, što je bila odlična prilika da se rezimira rad vijeća u prošloj godini, prezentiraju provedeni projekti, ali i najave novi. Na početku sjednice pozdravnu riječ svim prisutnima uputio je predsjednik Općinskog vijeća Dubravko Besek koji je ukratko predstavio rad vijeća i zahvalio svima koji pomažu rad općine, dok je više o projektima koji se provode u općini rekao načelnik Dražen Levak.

Jedan od najvažnijih projekata je izgradnja dječjeg vrtića Martijanec što je ujedno i investicija od 9,3 milijuna kuna, a planirani završetak radova je 23.09.2020. godine. Projekt koji je završen u ožujku ove godine jest II. faza rekonstrukcije javne rasvjete i zamjena LED žaruljama, dok je u rujnu ove godine počelo i asfaltiranje prometnice Slanje-Stari vrh. Od projekata svakako se ističe i energetska obnova Osnovne škole Martijanec koja je sufinancirana sredstvima iz fondova Europske unije.

Načelnik je osim toga naglasio i kako Općina Martijanec zauzima drugo mjesto u županiji po odvajanju otpada, a prema preliminarnim podacima Ministarstva zaštite okoliša i energetike za 2018. godinu, Općina Martijanec ima 34 % odvojenog sakupljenog otpada, dok je godinu dana prije toga ta brojka bila samo 1% što pokazuje veliki napredak.

Osim toga Općina Martijanec daje i svojim stanovnicima određene subvencije te naknade kao što je davanje 2.000,00 kuna svakom novorođenom djetetu, sufinanciranje boravka djece u vrtićima u  iznosu od 700,00 kuna po djetetu, Božićnica studentima  u iznosu od 1.000,00 kuna, Božićnica umirovljenicima s mirovinom do 1.500,00 kuna mjesečno u iznosu od 100,00 kuna, besplatan  prijevoz  učenika i polaznika predškole, program vožnje biciklom, škola plivanja i novčane nagrade najboljim učenicima škole s prosjekom 5,0 i novčane nagrade učenicima škole koji su svih osam razreda prošli s prosjekom 5,0 s nagradama od 500,00 kuna. Uz to organiziran je i besplatan tečaj engleskog jezika za sve mještane općine.

Sjednici je prisustvovao i saborski zastupnik Anđelko Stričak koji je u svom govoru prenio pozdrave i čestitku premijera Andreja Plenkovića koji je u osmom mjesecu posjetio Općinu Martijanec. Osim toga i u svoje ime je čestitao blagdan sv. Martina svim žiteljima općine, a u svom je govoru poslao i sljedeću poruku: „Danas na svijetu postoje četiri sile – SAD, Rusija, Kina i Europska Unija. Iduće godine predsjedavamo jednoj od tih sila, a neki ne vide sva postignuća Hrvatske u 28 godina nego samo šire sivilo i crnilo. Ja vas pitam bi li se danas gradio vrtić, komunalna infrastruktura da nemamo svoju samostalnost, a vi da nemate svoju općinu?“ – rekao je Stričak i dodao kako svi trebamo zasukati rukave i širiti optimizam.

Na kraju spomenimo i kako je 27.06.2019. godine Ministarstvo kulture donijelo rješenje da Hrvatska tradicija slavljenja sv. Martina biskupa ima svojstvo nematerijalnog kulturnog dobra, te je upisano u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, a Općina Martijanec izabrana je kao jedna od jedinica baštinica tog kulturnog dobra.

Više o realiziranim i budućim  projektima pročitajte u
Izvješću načelnika o radu u razdoblju od 11.11.2018. do 11.11.2019. godine.