24
siječanj
2021

Zaključak o preporukama za osobe starije životne dobi i organiziranom volontiranju

Stožer civilne zaštite Varaždinske županije svim osobama starije životne dobi, s posebnim naglaskom na osobe starije od 65 godina, osobe s kroničnim bolestima i narušenog imunološkog sustava, preporučuje da maksimalno ograniče svoje kretanje u smislu da ne napuštaju svoje domove, da smanje socijalne kontakte te da se strogo pridržavaju svih mjera za smanjenje rizika širenja zaraznih bolesti po preporuci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Ukoliko će im biti potrebna nabavka prehrambenih proizvoda, lijekova i drugih stvari potrebnih za normalan život, upućujemo ih da kontaktiraju telefonske brojeve lokalnih društava Crvenog križa.

Volontiranje je dozvoljeno isključivo pod nadzorom i organizacijom županijskih, gradskih i općinskih Stožera civilne zaštite, odnosno županijskih i gradskih društava Crvenog križa, koji će prilikom volontiranja osigurati primjenu svih propisanih mjera zaštite od širenja zaraznih bolesti.

Ovo ne isključuje mogućnost organiziranja pomoći starijim osobama na osnovi humanosti i solidarnosti od strane osoba od povjerenje, s time da se i one moraju pridržavati uputa Hrvatskog crvenog križa o sigurnom načinu obilaska starijih i nemoćnih osoba, a koje su sastavni dio ovog Zaključka.