ožujak

Crkva sv. Benedikta u Hrastovljanu

Među starije crkve u župi spada i crkva sv. Benedikta u Hrastovljanu koja se prvi put spominje u drugoj polovici 17. stoljeća, ali postoje naznake da je i znatno starija. Naime, na veću starost crkve upućuje i njen titular, a prema predaji radilo se o samostanskoj crkvi, izvorno benediktinskoj da bi ju kasnije preuzeli pavlini. Štoviše, crkva je navodno sve do Josipa II. bila središte hodočašća, sa značajnim privilegijama, dobivenim od papa Inocenta XIII. 1724. godine i Benedikta XIII. godine 1725. Crkva se do 19. stoljeća nalazila u sklopu utvrđenog feudalnog sjedišta, a ranije se možda radilo o samostanu. Međutim, ostaci utvrđenja su u 19. stoljeću porušeni i danas ih više nema. Prema sačuvanim nacrtima, crkva je izvorno imala gotička obilježja, a u 18. stoljeću je izvedena adaptacija u baroknom stilu.  Međutim, današnji izgled crkve je pak većinom odraz temeljite pregradnje krajem 19. stoljeća, izvedene u historicističkom  stilu.